High Quality Vehicle GPS Tracker GPRS GSM Remote Shut-Down Mini Car GPS with Anti-Theft Alarm
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- No Screen
- Use
- Automotive
- Model NO.
- T4-1C
- Certification
- RoHS, CE
- Warranty
- 1 Year
- GPS Chipset
- Simcom-A7670SA
- Network
- 4G
- Tracker Version
- J16
- Voltage Range
- 9-90V DC
- Positioning Accuracy
- <10 Meters
- Size
- L80mm*W35mm*H17.5mm
- GSM
- 850/900/1800/1900MHz
- Accessories
- Power Cable, Relay
- Working Mode
- Real Time Tracking
- Communication Mode
- TCP/IP
- Positioning Mode
- GPS+Bd+Lbs
- Transport Package
- Negotiate
- Trademark
- T-mark
- Origin
- China
- Production Capacity
- 80000
Product Images of High Quality Vehicle GPS Tracker GPRS GSM Remote Shut-Down Mini Car GPS with Anti-Theft Alarm
Find Similar Products
Product Description
Vehicle GPS Tracker GPRS Gsm Remote Shut-Down Mini Car GPS with Anti-Theft Alarm
| item | value |
| Typle | 4G |
| Positioning Mode | GPS, LBS, AGPS, Real Time Positioning, BDS |
| Track View | PC,IOS APP,SMS Coordinate,Android APP |
| GSM chip | SIMCOM-A7670SA |
| 2G cat1 | B1/B3/B5/B8/B34/B38/B39/B40/B41 |
| GSM | 850/900/1800/1900Mhz |
| Positioning accuracuy | <10 meters |
| Phase error | RMSPE<5, PPE<20 |
| Working current | 22mA(12V)/12mA(24V) |
| Quiescent current | 3mA |
| Working temperature | -20ºC~+70ºC |
| TTFF(Open Sky) | Avg.hot start<2s,Avg.cold start <38s |
| Battery | 150mAh |
| Voltage Range | 9-90V DC |
| Net Weight | 49g |
| Gross Weight | 150g |
| Size | L74mm*W26mm*H14mm |
| GPRS class | Class2,TCP/IP build in GSM Module |
| Data storage quanlity | 2000 |
| Placement | Windshield, Dashboard |
| Warranty | 1 years |
promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed
overseas' agents in Domestic. Recent years, we have been developing overseas market by our own self.

Q1. Can you do hardware/software customization?
A: Yes, we offer not only OEM but ODM services, include online tracking platform.Our professional technician would also provide more after-sales service 7/24 hours
Q2. Does this GPS tracker need a sim card?
A:Yes.
Q3. How long will I get the goods after the payment?
A: This depends on quantity and logistics system. In normal condition, the goods will arrive at your address in 7-30 days. More details, please contact our sales for confirming.
Q4. Do you accept rebrand &logo custom?
A: Yes, rebrand on product case or product itself is available.
Q5. How are your quality control?
A: All products have been 100% strictly quality checked in the house before packing.
Company Website: www.t-mark.top
Sales: Luna choi
TEL&WH: 008614739889034
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASI2311206". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired GPS tracker and wireless GPS tracker) and professional tracking platform which support 186 models, besides, we support OEM, ODM service, free technical support.
And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed overseas' agents in Domestic. Recent years (in 2021), we have been developing overseas market by our own self.
Now, our clients is on all continents, we have also received positive feedback on our products, our service. At the same time, we have been working on upgrading existing products and developing new products to enhance customer experience and meet customer market needs.
In the future, T-Mark Group will be the best supplier in the market, we will keep our mission and vision in mind!
Our Mission / Vision:
What we manufacture, What we guarantee;
Make all user-friendly, Protect your wealth
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Room 310, Building a, No. 33 Science Avenue, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
-
Plant Area
- 128 square meters
-
Number of Employees
- 9
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- EXW, CFR, CIF, FOB
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Guangzhou Port, Shenzhen Port
-
Minimum Order Quantity
- 2 PCS
-
Supply Chain Partners
- 2
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- GPS Tracker, Car Tracker, GPS Vehicle Locator, E-Bike Positioning Device, Anti-Theft GPS Tracker
-
Customization Options
- Flexible customization,Minor Customization,Full Customization,Customization from Designs,Customization from Samples
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2021-03-18
-
Export Year
- 3 Years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-12.50 / piece
-
US$14.00-16.00 / Piece
-
US$9.00-9.80 / piece
-
US$6.00-7.50 / piece
-
US$11.00-12.50 / piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 4G Wired Tracker
- High Quality Vehicle GPS Tracker GPRS GSM Remote Shut-Down Mini Car GPS with Anti-Theft Alarm
Related Categories
Hot Searches
- Car Device Factories
- Alarm Device Factories
- Device Tracking
- Gps Tracking
- Gps Tracker Device Factories
- Gps Tracker Tracking Device
- Car Gps Tracker Device
- Gps Tracker Device For Car
- Alarm Gps Tracker
- Mini Car GPS Bulkbuy