Magnetic Localizador Wireless Mini GPS Tracker GPS 2g Tracking Device
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- No Screen
- Use
- Automotive, Hand Held
- Model NO.
- T2-2
- Certification
- RoHS, CE, CE Nb
- Warranty
- 1 Year
- Type
- Wireless
- Positioning Mode
- GPS, Lbs, Agps, Glonass, Real-Time Positioning
- Track View
- PC, Ios APP, Android APP, SMS
- Chip
- Mtk6261
- Network
- 2g
- GPRS Band
- GSM 850/900/1800/1900MHz
- Phase Error
- Rmspe<5, PPE<20
- GPS Chip
- HD8020
- Frequency
- L1, 1575.42MHz C/a Code
- Positioning Accuracuy
- <10 Meters
- Colour
- Black
- Transport Package
- Negotiated
- Specification
- L12cm*W8cm*H5cm
- Trademark
- supporting customization
- Origin
- Guangzhou, Guangdong, China
- HS Code
- 8526911000
- Production Capacity
- 50000 Units / Month
- Package Size
- 23.50cm * 13.50cm * 16.50cm
- Package Gross Weight
- 0.500kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of Magnetic Localizador Wireless Mini GPS Tracker GPS 2g Tracking Device
Find Similar Products
Product Description
Magnetic Localizador WIRELESS mini GPS Tracker GPS 2G Tracking Device
| Model | T2-2 |
| GSM specifications | |
| GSM channel | 850/900/1800/1900Mhz |
| GPRS class | Class 12,TCP/IP |
| Communication mode | TCP |
| Phase error | RMSPE<5,PPE<20 |
| Maximum output | GSM850/GSM900:33±3dBm GSM1800/GSM1900:30±3dBm |
| Maximum frequency error | ±0.1ppm |
| GPS specifications | |
| Frequency | L1,1575.42Mhz C/A code |
| Positioning accuracy | <10 meters |
| Tracking sensitivity | -159dBm |
| Capture sensitivity | -143dBm |
| Positioning time | Avg.hot start <2s Avg.warm Start <27s Avg.cold start <38s |
| Working parameters | |
| Operating voltage range | 3.5~4.3V |
| Working current | 50mA |
| Quiescent current | 2mA |
| Battery | 6800mAh |
| Operating temperature | -20°C~70°C |
| Working humidity | -40ºC~+85ºC |
| Weight | 170g |




Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired gps tracker and wireless gps tracker) and professional tracking platform which support 186 models. And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed overseas' agents in Domestic. Recent years, we have been developing overseas market by our own self.


CONTACT US
Web: www.t-mark.top
Sales: Geo
Tel: +86 19584988932
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASI2311206". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired GPS tracker and wireless GPS tracker) and professional tracking platform which support 186 models, besides, we support OEM, ODM service, free technical support.
And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed overseas' agents in Domestic. Recent years (in 2021), we have been developing overseas market by our own self.
Now, our clients is on all continents, we have also received positive feedback on our products, our service. At the same time, we have been working on upgrading existing products and developing new products to enhance customer experience and meet customer market needs.
In the future, T-Mark Group will be the best supplier in the market, we will keep our mission and vision in mind!
Our Mission / Vision:
What we manufacture, What we guarantee;
Make all user-friendly, Protect your wealth
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Room 310, Building a, No. 33 Science Avenue, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
-
Plant Area
- 128 square meters
-
Number of Employees
- 9
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- EXW, CFR, CIF, FOB
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Guangzhou Port, Shenzhen Port
-
Minimum Order Quantity
- 2 PCS
-
Supply Chain Partners
- 2
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- GPS Tracker, Car Tracker, GPS Vehicle Locator, E-Bike Positioning Device, Anti-Theft GPS Tracker
-
Customization Options
- Flexible customization,Minor Customization,Full Customization,Customization from Designs,Customization from Samples
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2021-03-18
-
Export Year
- 3 Years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-12.50 / piece
-
US$14.00-16.00 / Piece
-
US$9.00-9.80 / piece
-
US$11.00-12.50 / piece
-
US$6.00-7.50 / piece
-
US$9.50-12.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 2G Wireless Tracker
- Magnetic Localizador Wireless Mini GPS Tracker GPS 2g Tracking Device
Related Categories
Hot Searches
- Car GPS
- GPS Navigation Factories
- Car Gps System Factories
- Gps Devices
- Gps Tracker Device Factories
- Tracker Gps Tracking
- Gps Tracker Tracking Device
- Car Gps Tracker Tracking
- Car Gps Tracker Device
- Mini Wireless GPS Bulkbuy