4G LTE GSM GPS GPRS Wired Tracking Device
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- No Screen
- Use
- Automotive, Hand Held
- Model NO.
- T4-1C 8PIN
- Certification
- RoHS, CE
- Warranty
- 1 Year
- Network
- 2g/4G
- Chip
- Simcom A7670SA
- GSM
- 850/900/1800/1900MHz
- Frequency
- L1, 1575.42MHz C/a Code
- Positioning Accuracy
- <10 Meters
- Voltage Range
- 9-90V DC
- Type
- 8 Wireds
- Transport Package
- Carton
- Specification
- L80mm*W35mm*H17mm
- Trademark
- T-Mark
- Origin
- China
- Production Capacity
- 50000pieces
Product Images of 4G LTE GSM GPS GPRS Wired Tracking Device
Find Similar Products
Product Description
| Item | Value |
| GSM Chip | SIMCOM-A7670SA |
| GSM | 850/900/1800/1900MHz |
| Network | 2G/4G |
| Module Number | T4-1C |
| 4G Cat1 | B1/B2/B3/B4/B5/B7B8/B28/B66 |
| Type | 4G |
| Track View | PC,IOS APP, SMS Coordinate,Android APP |
| Positioning Mode | GPS,LBS,AGPS,Real-Time Positioning, BDS |
| Positioning Accuracy | <10 meter |
| Placement | Windshield,Dashboard |
| Phase error | RMSPE<5, PPE<20 |
| Frequency | L1,1575.42Mhz C/A Code |
| Working Current | 50mA |
| Quiescent Current | 3mA |
| Working Temperature | -20ºC~+70ºC |
| Battery | 150mAh |
| Voltage Range | 9-90V DC |
| Net Weight | 49g |
| Gross Weight | 150g |
| Size | L80mm*W35mm*H17mm |
| Packing Size | 13*9*6cm |
| Data storage quality | 500 |
| Warranty | 1year |


Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired gps tracker and wireless gps tracker) and professional tracking platform which support 186 models. And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed overseas' agents in Domestic. Recent years, we have been developing overseas market by our own self.
Q1:Can you do hardware/software customization?
A: Yes, we offer not only OEM but ODM services, include online tracking platform.Our professional technician would also provide more after-sales service 7/24 hours
Q2. Does this GPS tracker need a sim card?
A:Yes.
Q3.How long will I get the goods after the payment?
A: This depends on quantity and logistics system. In normal condition, the goods will arrive at your address in 7-30 days. More details, please contact our sales for confirming.
Q4.Do you accept rebrand &logo custom?
A: Yes, rebrand on product case or product itself is available.
Q5.How are your quality control?
A: All products have been 100% strictly quality checked in the house before packing.
Web: www.t-mark.top
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASI2311206". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired GPS tracker and wireless GPS tracker) and professional tracking platform which support 186 models, besides, we support OEM, ODM service, free technical support.
And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed overseas' agents in Domestic. Recent years (in 2021), we have been developing overseas market by our own self.
Now, our clients is on all continents, we have also received positive feedback on our products, our service. At the same time, we have been working on upgrading existing products and developing new products to enhance customer experience and meet customer market needs.
In the future, T-Mark Group will be the best supplier in the market, we will keep our mission and vision in mind!
Our Mission / Vision:
What we manufacture, What we guarantee;
Make all user-friendly, Protect your wealth
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Room 310, Building a, No. 33 Science Avenue, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
-
Plant Area
- 128 square meters
-
Number of Employees
- 9
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- EXW, CFR, CIF, FOB
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Guangzhou Port, Shenzhen Port
-
Minimum Order Quantity
- 2 PCS
-
Supply Chain Partners
- 2
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- GPS Tracker, Car Tracker, GPS Vehicle Locator, E-Bike Positioning Device, Anti-Theft GPS Tracker
-
Customization Options
- Flexible customization,Minor Customization,Full Customization,Customization from Designs,Customization from Samples
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2021-03-18
-
Export Year
- 3 Years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-12.50 / piece
-
US$14.00-16.00 / Piece
-
US$9.00-9.80 / piece
-
US$6.00-7.50 / piece
-
US$11.00-12.50 / piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 4G Wired Tracker
- 4G LTE GSM GPS GPRS Wired Tracking Device
Related Categories
Hot Searches
- Electric Alarm Factories
- Alarm Device Factories
- Car GPS
- Alarm For Car Factories
- Gps Tracker Device
- Car Gps Tracker Device
- New Gps Alarm Tracker
- Alarm Gps Tracker
- Gps Alarm Device
- Move Alarm Bulkbuy