Portable Large Battery 10000mAh 4G Wireless GPS Tracker for Vehicle, Kids, Pets
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- No Screen
- Use
- Automotive, Hand Held
- Model NO.
- TW4
- Certification
- RoHS, CE, Cenb
- Warranty
- 1 Year
- Function
- Real Time GPS Car Tracking
- Usage
- All Kinds of Car
- Network
- 4G GSM Quad Bands
- APP
- Ios and Android
- Frequency
- GPS/Bd/Lbs/WiFi
- Version
- Asia Version/South American Version
- Transport Package
- Negotiated
- Specification
- L83mm*W59mm*H30mm
- Trademark
- supporting customization
- Origin
- Guangzhou, Guangdong, China
- HS Code
- 8526911000
- Production Capacity
- 50000 Units / Month
- Package Size
- 23.50cm * 13.50cm * 16.50cm
- Package Gross Weight
- 0.500kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of Portable Large Battery 10000mAh 4G Wireless GPS Tracker for Vehicle, Kids, Pets
Find Similar Products
Product Description
Portable Large Battery 10000mAh 4G Wireless GPS Tracker for Vehicle, Kids, Pets


| Model | TW4 |
| GSM specifications | |
| GSM chip | SIMCOM-A7670SA |
| GSM channel | LTE-FDD:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz |
| GPRS class | |
| Communication mode | TCP/IP |
| Body memory | |
| Phase error | -5°~5° |
| Maximum output | EGSM900:33dBm±2dB/5dBm±5dB DCS1800:30dBm±2dB/0dBm±5dB EGSM900 (8-PSK):27dBm±3dB/5dBm±5dB DCS1800 (8-PSK):26dBm±3dB/0dBm±5dB LTE-FDD B1/B3/B5/B8:23dBm±2dB/<-39dBm LTE-TDD B34/B38/B39/B40/B41:23dBm±2dB/<-39dBm |
| Maximum frequency error | ±0.1ppm |
| GPS specifications | |
| GPS chipset | UC6228CI |
| Positioning mode | GPS+BD+LBS+WiFi |
| frequency | L1,1575.42Mhz C/A code |
| Number of channels | 72 |
| Positioning accuracy | <10 meters |
| Tracking sensitivity | -160 dbm |
| Capture sensitivity | -158 dbm |
| Positioning time | Avg.hot start <2s Avg.warm Start <28s Avg.cold start <38s |
| Working parameters | |
| Operating voltage range | DC 5V/600mA(type-c) |
| Working current | 59.4mA/H |
| Quiescent current | 8.6mA |
| battery | 57*35*19mm³ 1200mAh 75*45*21mm³ 3000mAh 75*46*31mm³ 6000mAh 85*61*31mm³ 10000mAh |
| Continuous working time | |
| Continuous stationary battery life | |
| Storage capacity of blind spot track points | 300 |
| Operating temperature | -20°C to+60°C |
| Working humidity | -40ºC~+85ºC |
| Dimensions | TW4M 56*34*19mm³ 1200mAh TW4S 74*44*21mm³ 3000mAh TW4L 74*45*30mm³ 6000mAh TW4P 83*59*30mm³ 10000mAh |
| weight | TW4M 56*34*19mm³ 49g TW4S 74*44*21mm³ 102g TW4L 74*45*30mm³ 151g TW4P 83*59*30mm³ 230g |




Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired gps tracker and wireless gps tracker) and professional tracking platform which support 186 models. And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed
overseas' agents in Domestic. Recent years, we have been developing overseas market by our own self.


Sales: Geo
Company Web: www.t-mark.top
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASI2311206". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou T-mark Technology Co., Ltd is a company who can provide a series of GPS tracker (2G, 4G, wired GPS tracker and wireless GPS tracker) and professional tracking platform which support 186 models, besides, we support OEM, ODM service, free technical support.
And our factory was established in 2011, and mainly promoted GPS devices in domestic at the beginning, later, we have developed overseas' agents in Domestic. Recent years (in 2021), we have been developing overseas market by our own self.
Now, our clients is on all continents, we have also received positive feedback on our products, our service. At the same time, we have been working on upgrading existing products and developing new products to enhance customer experience and meet customer market needs.
In the future, T-Mark Group will be the best supplier in the market, we will keep our mission and vision in mind!
Our Mission / Vision:
What we manufacture, What we guarantee;
Make all user-friendly, Protect your wealth
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Room 310, Building a, No. 33 Science Avenue, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
-
Plant Area
- 128 square meters
-
Number of Employees
- 9
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- EXW, CFR, CIF, FOB
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Guangzhou Port, Shenzhen Port
-
Minimum Order Quantity
- 2 PCS
-
Supply Chain Partners
- 2
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- GPS Tracker, Car Tracker, GPS Vehicle Locator, E-Bike Positioning Device, Anti-Theft GPS Tracker
-
Customization Options
- Flexible customization,Minor Customization,Full Customization,Customization from Designs,Customization from Samples
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 2 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2021-03-18
-
Export Year
- 3 Years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-12.50 / piece
-
US$14.00-16.00 / Piece
-
US$9.00-9.80 / piece
-
US$6.00-7.50 / piece
-
US$11.00-12.50 / piece
-
US$9.50-12.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 4G Wireless Tracker
- Portable Large Battery 10000mAh 4G Wireless GPS Tracker for Vehicle, Kids, Pets
Related Categories
Hot Searches
- China GPS Factories
- Gps Tracking
- Gps Car Navigation Factories
- Car Gps System Factories
- Gps Tracker Device
- Tracker Gps Tracking
- Gps Tracker Tracking Device
- Car Gps Tracker Tracking
- Gps Tracking System Device
- Top 10 GPS
- GPS Trends
- GPRS Trackers Bulkbuy